День слов’янської писемності та культури

"Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування" (Панас Мирний)

Щороку 24 травня у всіх слов’янських країнах відзначають День слов’янської писемності та культури, що пов'язаний із датою вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, творців кириличного алфавіту і давньослов'янської мови, яка є спільним предком слов'янських мов.

Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки – глаголиця і кирилиця. Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов’янську Євангелія та Псалтиря.

Кирило та Мефодій переклали зі старогрецької мови багато книг, що започаткувало слов’янську літературну мову і книжкову справу.

Саме їм ми, українці, та інші носії мов із країн слов’янської групи: Болгарії, Сербії, Македонії, Чехії, Чорногорії, Білорусі та ін. маємо бути вдячні за те, як саме говоримо й пишемо.

До слов'янських відносять кілька десятків сучасних мов, на яких розмовляють близько 440 мільйонів населення планети. І для кожного народу його мова дорога.

Українська мова у колі слов’янських мов посідає особливе місце, адже наявність у ній значної кількості фонетичних і морфологічних відмінностей свідчить про самостійний шлях її розвитку як окремої мови впродовж надзвичайно тривалого часу.

Зараз Україна проживає один із найважчих і жахливих етапів у своїй сучасній історії – війну з росією. За свою свободу українці борються щодня на різних фронтах. Не виключенням є і наша рідна мова, адже мова – це теж зброя, це ідентифікатор нації, і зараз ніхто з цим вже не сперечається.

Від початку повномасштабної агресії у нашій державі і світі спостерігається тенденція активного переходу на українську мову.

Після багатьох сторіч під забороною, загрозою знищення московитами, наша рідна українська мова знову розквітає.

Тематичні видання з фонду наукової бібліотеки ДонНУ імені Василя Стуса:

✅Клименко, Н. Ф. Новогрецько-український словник : 22000 слів / Н. Ф. Клименко. - Київ : "Українська енциклопедія" ім. М. П. Бажана, 2005. - 432 с.

✅Ковалів, Пантелеймон. Вступ до історії східньослов’янських мов / Пантелеймон Ковалів ; Наук. т-во ім. Шевченка. - Нью-Йорк : [Наук. т-во ім. Шевченка], 1970. - 160 с.

✅Кочерган, Михайло Петрович. Загальне мовознавство : підруч. для студ. вузів / М. П. Кочерган. - К. : Академія, 1999. - 287 с. - (Альма-матер).

✅Лучик, Василь Вікторович. Вступ до слов'янської філології : підручник / В. В. Лучик. - 2-ге вид., випр. та доп. - К. : Академія, 2013. - 344 с. - (Альма-матер).

✅Людиною бути - це мистецтво": зб. пам'яті доктора філологічних наук, професора Аделаіди Костянтинівни Смольської / [редкол.: Є. М. Черноіваненко (відп. ред.) та ін.] ; Одеський держ. ун-т ім. І. І. Мечникова, Філол. ф-т . - Одеса : ОНУ, 2014. - 263, [12] с. : фот.

✅Майборода, Анатолій Васильович. Старослов'янська мова : навч. посіб. для філол. ф-тів пед. ін-тів / А. В. Майборода. - К. : Вища школа, 1975. - 294 с.