Про бібліотеку

Загальні відомості та структура.

          Засновано бібліотеку в 1937 році за Наказом №51 по Сталінському державному педагогічному інституту. До початку Другої світової війни це була хата-читальня з фондом 19 тис. примірників. У 1940-1941 навчальному році читачами бібліотеки були 881 студент, 65 викладачів.

         Війна залишила свій вогняний слід і в історії ще такої молодої бібліотеки. Фонд її було повністю знищено. Серед тих співробітників, хто першими з інституту пішли на фронт, був бібліотекар Г.А.Радченко. Генадій Олександрович загинув у 1942 році під Ленінградом.

         Перший запис в інвентарній книзі після війни було зроблено 4 травня 1944 року.  Фонд бібліотеки збирали усім Радянським Союзом.

У 1965 році бібліотеку перейменовано в бібліотеку державного університету.  З 1990 року – «Наукова бібліотека Донецького державного університету».

         За роки існування бібліотека стала відомою в Радянському Союзі і за його межами як бібліотека- новатор, місце втілення новітніх методів роботи. Вона була методичним центром для бібліотек вишів Донецької і Луганської областей. 

З 2000 року носить назву «Наукова бібліотека Донецького національного університету».  

Мільйонний фонд, автоматизовані робочі місця, всі Інтернет-послуги для користувачів - такою була бібліотека до початку бойових дій 2014 на Донбасі.

          Нова історія бібліотеки почалася у Вінниці. З грудня 2014 року по травень 2015 року формувався фонд, проводились організаційні роботи. Участь у відродженні бібліотеки брали практично всі регіони України та багато волонтерів з Канади, США, Франції, Польщі.

З 2016 року  бібліотека отримує назву «Бібліотека Донецького національного університету імені Василя Стуса» (м. Вінниця). З 2019 року – «Наукова бібліотека Донецького національного університету імені Василя Стуса». 

        Документний фонд наукової бібліотеки формується відповідно до напрямків науково-освітньої діяльності Університету.

        Хоча бібліотека і не має мільйонного фонду примірників, але володіє оптимальною якісною інформаційною складовою для задоволення запитів здобувачів та викладачів, оргтехнікою та працівниками, які готові надати оперативну, якісну допомогу у безмежному просторі інформації. Її унікальність в тому, що в переважній більшості книжковий фонд бібліотеки - це подарунки.

       Станом на 01.09.2023 року книжковий фонд наукової бібліотеки нараховує близько  38 000 примірників друкованих видань, з яких книжкових видань – 25 885 примірників.

Структура бібліотеки

Відділ обліку, організації та зберігання фондів (вул. 600-річчя, 21):​

  •  Сектор комплектування та списання літератури;​
  •  Сектор каталогізування;​
  •  Сектор обліку періодичних видань;​
  •  Книгозбереження;​

Відділ інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення (вул. 600-річчя, 21);​ 

Відділ комплексного бібліотечно бібліографічного обслуговування: 

  •  Читальний зал економічних наук (вул. Янгеля, 4) -  все для економістів, філологів, психологів;​
  •  Читальний зал природничих та технічних наук (вул. 600-річчя, 21) – все для математиків, фізиків, біологів, хіміків та програмістів;
  •  Читальний зал юридичних та історичних наук (вул. Грушевського, 2) - все для юристів та істориків;
  • Сектор бібліографічної роботи​.

У спеціалізованих  читальних залах є доступ до Інтернету, можливість роботи на ПК та на особистих гаджетах, організовуються  культурно-просвітницькі заходи різного формату - виставки літератури,  конкурси, інформаційні години, огляди літератури, засідання клубів за інтересами тощо.

Читальні зали працюють з 9.00 до 18.00 год. 

Субота та неділя - вихідні дні.

Останній день місяця - санітарний день.

    ​  Користувачі наукової бібліотеки  мають можливість віддаленого доступу до   інформаційних електронних ресур­сів:

сайту НБ ДонНУ імені Василя Стуса, що презентує інформаційну, соціокультурну діяльність бібліотеки (новинні події, віртуальні  тематичні онлайн-заходи, електронні ресурси, доступ до  міжнародних наукометричних баз даних та віртуальної довідки, контактна інформація);

електронного каталогу, що відображає весь активний документний фонд наукової бібліотеки на традиційних та елект­ронних носіях;

університетського репозитарію - електронного архіву наукових праць викладачів та здобувачів, тез конференцій, навчально-методичних матеріалів, документів нормативно-розпорядчого характеру Університету;

інформаційно-аналітичної бази наукових праць ДоНУ імені Василя Стуса -

Web-порталу, на якому розміщуються профайли та праці науковців Університету.

Науковою бібліотекою здійснюються  організаційні заходи та онлайн, офлайн-інформування щодо  забезпечення доступу науковців та здобувачів Університету до  міжнародних наукометричних  реферативних баз даних Scopus, Web of Science, електронної колекції книг і журналів  Research4Life та архіву української історичної періодики Libraria-онлайн.

Неформальна комунікація  із користувачами продовжується на  офіційних сторінках Наукової бібліотеки у соціальних мережах Facebook, Тwitter  та Instagram.