154 роки від дня народження Лесі Українки

Сьогодні виповнюється 154 роки від дня народження однієї з найвидатніших постатей української історії — поетеси, драматурга і громадської діячки Лесі Українки.

Твори Лесі Українки можна читати, як твір українського генія, але вони мають ширше значення. Вони - вираз думки освіченої жінки, що репрезентує універсальні ідеї цивілізації, як єдину надію гуманности в ХХ ст", - так писав американський історик, славіст та перекладач Кларенс-Огастус Меннінґ у передмові до вибраних творів Лесі України, які було видано англійською мовою у Нью-Йорку 1950 року.

Цікаво, чи знала вона, що її твори надихатимуть та вселятимуть надію десяткам поколінь довго-довго після її смерті. Саме про ці шедеври сьогодні і піде мова.

ТОП-6 творів Лесі Українки

Contra spem spero

Почнемо із легендарного вірша, назва якого відразу асоціюється з видатною поетесою.

Ще у школі кожен із нас намагався запам’ятати ті три латинські слова, які перекладаються “без надії сподіваюсь”.

Безпосереднім поштовхом до написання твору був один із важких періодів загострення хвороби поетеси, яку вона жартома називала “сізіфовим каменем”.

Леся Українка, усміхаючись крізь сльози, плекала надію на краще й закликала кожного “жити, поки жити їм дозволяє дух життя”.

Лісова пісня

Якщо ми вже заговорили про шкільну програму, то куди без славетної драми-феєрії “Лісова пісня”.

У п’єсі Леся Українка наповну дала волю своїм творчим фантазіям. Прекрасні міфічні персонажі, описані поетесою, доводять, що прадавні волинські ліси нічим не гірші за помешкання таємничих кельтів.

Леся Українка, описуючи процес написання “Лісової пісні”, поділилась, що писала драму 10-12 днів, не відриваючись. Український фентезі вражає ще й своєю неймовірною ліричної історією.

Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами…

Кохання, кохання, кохання…

Якщо ми зайшли вже на територію лірики, то гріх не згадати про цей твір. Леся Українка освідчувалась у своїх почуттях так лагідно й проникливо, як ніхто інший. І при цьому не втрачала свою глибінь та філософію “Тільки ти вмієш рятувати мене від самої себе”, — писала вона до “милого друга”.

Прочитай-но лише цю прозу і ти відкриєш для себе поетесу зовсім з іншого боку.

Бояриня

Говорячи про Лесю Українку, не можна оминати того факту, що вона сильно любила свою землю. Про це свідчить не лише її славетний псевдонім, а й численні твори. У драмi “Бояриня” Леся Українка засуджує невідданих рідній землі козаків, вона немов звертається до кожного з нас, переконливо стверд-жуючи: Немає у світі такої цінності, яка перевищувала б цінність свободи.

Кассандра

У цьому творі Лесі Українці вдалося вміло поєднати теми патріотизму та емансипації жінок, переплівши це все із грецькою міфологією. І при цьому вона ні на хвилину не втрачала своєї характерної ліричності та ніжності.Кассандра — книга про сильну жінку, яка бореться за свободу зі всіма, хто стає на її шляху.

Про велета

Останнім закінченим твором Лесі Українки стала написана в далекому Єгипті на початку лютого 1913 року віршована поема-казка «Про велета». Знаково, що Леся Українка закінчила життєвий та творчий шлях думкою про долю все того ж свого рідного краю, він постав перед нею в образі казкового велета, який нарешті «встане з землі».

Спадщина Лесі Українки - це цілюще джерело краси і творчого духу народу, з якого черпати усім нинішнім і прийдешнім поколінням, брати наснагу для життя і праці.

Повне зібрання її творів у 14 томах вийшло лише у 2021 році – до 150-річчя з дня народження видатної українки.

Видання поділене тематично й жанрово за такими напрямами-блоками:

  • драматургія (1 том, 2 том, 3 том, 4 том);
  • поезія та ліро-епічні поеми (5 том);
  • художня проза (6 том);
  • літературна критика та публіцистика (7 том);
  • переклади (8 том);
  • записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки (9 том);
  • “Стародавня історія східних народів” та конспекти, виписки, нотатки (10 том);
  • листування (11 том, 12 том, 13 том, 14 том).

Користувачі наукової бібліотеки мають можливість познайомитися з життєвим шляхом поетеси, звернутися до її ліричних віршів, поем, драматичних творів, а також публікацій.