Презентація книжки

Сьогодні Ірина Паніна, старший викладач кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики передала Стусівському університету подарунок від колишнього випускника історичного факультету вишу 2010 року Віктора Шепелі - книгу «Справа Василя Стуса» історика і журналіста Вахтанга Кіпіані з його автографами.

Віршовані слова Василя Стуса «Народе мій, до тебе я ще верну, і в смерті обернуся до життя» із поетичного твору «Як добре те, що смерті не боюсь я» виявилися для його автора пророчими.

Вже понад три десятиліття минуло з дня його трагічної загибелі за невідомих обставин у таборовому карцері Росії, а його неординарна особистість та поетичний доробок залишаються актуальними для українського суспільства і донині.

Додатковим підтвердженням цьому є низка цьогорічних резонансних у суспільстві подій, що відбуваються навколо друкованого видання «Справа Василя Стуса». Над укладачем книжки Вахтангом Кіпіані у жовтні тривав судовий процес за позовом народного депутата Віктора Медведчука, колишнього адвоката Василя Стуса, і рішенням суду заборонено розповсюдження її тиражу до моменту видалення з неї деяких фрагментів.

Судовий процес ще триває, а книжки вже нам подарували…

Отож, знайомтеся!!!

 

Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. В. Кіпіані. – Харків : Vivat, 2020. – 688 с. : іл. - (Серія «Історія та політика»).

За життя Василя Стуса (1938–1985 рр.) в Україні його не друкували — збірки віршів ходили по руках у самвидавному вигляді, а публікували їх лише за кордоном.

Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили патріота Стуса на лаву підсудних — за статтею «Антирадянська агітація і пропаганда».

У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). На думку автора «документи з колишнього архіву Комітету державної безпеки ніколи раніше в такому об’ємі не публікувалися».

Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі?

Друковане видання містить : архівні документи зі справи Василя Стуса (протоколи обшуків, покази свідків, допити, листи, статті і т. д.), фотографії, статті Вахтанга Кіпіані, а також відомих дисидентів — Василя Овсієнка, Леоніда Бородіна. Додано останні прижиттєві нотатки Стуса «З таборового зошита», таємно передані ним з табору на волю.

Всі бажаючі дізнатися про особливості радянської тоталітарної машини, невідомі факти із життя, ув’язнення та загибелі Василя Стуса отримають змогу ознайомитися із документними матеріалами, які і досі зберігають у державних архівах під грифом «Секретно».

Подаровані книжки буде обліковано та передано до фондів читальних залів бібліотеки на початку 2021 року.