День українського політв’язня.

Сьогодні День українського політв’язня.

Саме в цей день 12 січня 1972 року розпочалася масова хвиля арештів представників шістдесятництва. Його також називають “арештована коляда”, або різдвяні чи січневі погроми.

Такий “генеральний погром” зачепив багатьох дисидентів України. Кремль дуже боявся свідомих українців і використовував свої звичні, напрацьовані десятиліттями методи, аби зупинити антисовєцьке “свавілля”з метою нейтралізації української еліти, придушення демократичного руху та припинення розповсюдження самвидаву.

Тоді було проведено сотні арештів та обшуків, тисячі людей тероризували допитами як свідків, багато з них втратили роботу чи були “викинуті” з університетів, їм закривали будь-які можливості для службового зростання, в тому числі друку чи видання робіт. Арештовані були засуджені за статтею "Антирадянська агітація та пропаганда". Усі отримали вироки позбавлення волі терміном на п'ять-сім років у таборах суворого режиму та три-п’ять років заслання. Багатьох засадили в психіатричні лікарні.

Але політика Кремля дала інші результати — хоч арешти продовжувалися і після 70-х, це дало нове забарвлення руху українського опору, який поступово перетворювався на політичну опозицію.

Проходять десятиліття, а методи Кремля залишаються незмінними І досі нащадки НКВД кидають за ґрати військових, волонтерів та активістів за вигаданими доказами, тероризують патріотичне коло обшуками, допитами, арештами через політично вмотивовані справи.

Сьогодні ми знову з сумом відзначаємо День українського політв’язня, день невдалої спроби придушити вільний український дух, який, як фенікс, щоразу відроджується з попелу і стає міцнішим.

Традиція відзначення Дня політв’язня запроваджена з 1975 за ініціативи В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму. Найстійкіші, найвмотивованіші українці приєднуються до щорічного одноденного голодування в підтримку політв’язнів, інші — проводять різноманітні тематичні заходи.

З нагоди вшанування пам’яті політично ув’язнених українців працівниками наукової бібліотеки підготовлено інтерактивну годину історичної пам’яті «Дух, що тіло рве до бою» https://view.genial.ly/63bb.../guide-genial-storyboard-guide , на якій натиснувши на фото одного із відомих дисидентів можна ознайомитись з важливими подіями їх життя у період ув’язнення радянським режимом.