Інформаційне забезпечення

176 років тому, 5 квітня 1847 р., було заарештовано Тараса Шевченка. Він повернувся до Києва з Седнева на весілля Миколи Костомарова, де мав бути боярином. Арешти членів Кирило-Мефодіївського братства почалися ще в березні після доносу Олексія Петрова. У своєму доносі він написав, що діяльність братства, передусім поезії Шевченка, "протизаконна". Петров звинуватив також Пантелеймона Куліша, Василя Білозерського, Миколу Костомарова, Опанаса Марковича, Миколу Гулака та інших.
До Кирило-Мефодіївського братства - таємної організації, заснованої з ініціативи Миколи Костомарова, Тарас Шевченко пристав у квітні 1846 р.
Арештували Шевченка на дніпровській переправі, одразу після прибуття до Києва. "Зустрічали", попереджені. Відібрали збірку "Три літа" й відправили під конвоєм до Петербурга, де ув'язнили в казематі Третього відділу імператорської канцелярії.
За спогадами сучасників, на допитах поет відмовився зрікатися своїх поглядів і не виказав нікого з братчиків. Його звинуватили в написанні віршів "малоросійською мовою". Перебуваючи близько двох місяців за ґратами, Шевченко написав вірші, які потім об'єднав у цикл "В казематі", до якого, зокрема належать вірші "Садок вишневий коло хати" і "Мені однаково". Шевченка відправили рядовим в Оренбурзький окремий корпус із забороною писати і малювати.
Друзі Шевченка клопотали про його звільнення, але лише через два роки після смерті Миколи I, у 1857 р., клопотання мали успіх, і поета звільнили із заслання.
Copyright © 2025,
Theme Originally Created by Devsaran