Інформаційне забезпечення

3 травня день пам'яті людини, яка започаткувала в Україні традицію ставити запалену свічку на підвіконні на знак вшанування виморених голодною смертю - Джеймса Мейса, американського історика, політолога, дослідника Голодомору в Україні (1952-2004).
25 років свого життя він присвятив Україні та українцям. В Україні Джеймс Мейс прожив 11 років зі своїх 52-х.
"Я ж хочу запропонувати лише акт національної пам’яті, доступний кожному: визначити час, коли кожен член цієї нації, де майже кожна родина втратила когось із близьких, запалить у своєму вікні свічку в пам’ять про померлих", - Джеймс Мейс.
Він народився в США 18 лютого 1952 р. Джеймс Ернест Мейс, був наполовину індіанцем з племені Черокі. У 1993 р. переїхав зі Сполучених Штатів до Києва, одружився з письменницею Наталією Дзюбенко-Мейс.
Його часто запитували: "Чому Ви почали займатися дослідженням голоду в Україні?"
Спонукали Мейса розпочати дослідження над голодом 1932-1933 рр. емігранти з України, така доля, що наші мертві вибрали саме його. Мейс писав: "Як не можна займатися історією Голокосту і не стати хоч би напівєвреєм, так само не можна займатися історією дослідження Голодомору і не стати хоча б напівукраїнцем.".
Він першим серед західних дослідників оприлюднив концепцію штучного голоду в Україні у 1932-1933 рр. як акту геноциду.
В Україні з ініціативи головного редактора газети "День" Лариси Івшиної засновано премію імені Джеймса Мейса в галузі публіцистики "Громадянська позиція".
Для більш детального ознайомлення з книгами автора запрошуємо до НБ ДонНУ імені Василя Стуса:
Мейс, Джеймс. Україна : матеріалізація привидів / Джеймс Мейс ; упоряд. Наталія Дзюбенко-Мейс. - Київ : КЛІО, 2016. - 688 с.
Мейс, Джеймс. "Ваші мертві вибрали мене..." / Джеймс Мейс ; за заг. ред. Лариси Івшиної. - Київ : Українська прес-група, 2008. - 672 с.
Copyright © 2025,
Theme Originally Created by Devsaran